Logo Loading

post

İNGİLİZCE DİNLEME NASIL GELİŞİR?

İNGİLİZCE DİNLEME NASIL GELİŞİR?

İNGİLİZCE DİNLEME NASIL GELİŞİR?

İngilizce öğrenmenin dört bacağından birinin dinleme olduğunu belirtmiştik. Dinleme pasif bir aktivite olmakla beraber, aktif karşılığı olan konuşmanın akıcılığı ve doğruluğu için geliştirilmesi elzem olan bir beceridir. Dinlediğini anlamak ileri seviyede İngilizce bilen biri için bile çoğu zaman zor olabilir. Özellikle dinlenilen metin veya diyalog günlük (bazen argo) konuşmalar içeriyor ve hızlı ise… Bunların yanında karşı tarafın aksanı da dinlediğini anlamada zorluk yaratan bir diğer husustur.

İngilizce dinleme becerimi nasıl geliştirebilirim?

İngilizce konuşulanları doğru anlayabilmek için ingilizce metin okuma, yazma ve konuşmadan oluşan diğer bacakları da unutmayarak çalışmalıyız. “Grameri öğreneyim, kelimeleri ezberleyeyim ondan sonra dinler sonra da konuşurum” gibi bir düşünce yanlıştır. Bunun yanlışlığını ve ingilizcenin bu şekilde öğrenilemeyeceğini diğer yazılarımızda da vurgulamıştık.

İngilizce bizim ana dilimiz değildir. Dolayısıyla her şeyi anlamamak çok normaldir. Bunun için üzülmek ise öğrenme sürecini yavaşlatan en önemli etkenlerdendir. Dinlerken kelimesi kelimesine herşeyi anlamaya çalışmamalı, ingilizce konuşmanın ritmine, tonlamalara ve vurgulara aşina olmaya çalışmalıyız. Bu kabiliyetimizi geliştirmezsek, çok iyi bir kelime dağarcığı ve gramerle bile karşı tarafa istediğimizi anlatamayabiliriz. Çünkü tonlama çok önemlidir ve anadili ingilizce olanlar kelimeleri daha ziyade bu özellikleri ile seçerler.

Eğlenceli yollar…

Dinleme konusunda eğlenceli metotları kullanmakta fayda vardır. Hem eğlenebileceğiniz hem de dilinizi geliştirebileceğiniz yollar olmalı. Eğer sinemadan hoşlanıyorsa­nız bunu deneyebilirsiniz. Sinemanın faydaları tıpkı kitap okuma konusunda bahsettiğimiz gibi oldukça fazladır ve bir taşla birkaç kuş vurabileceğimiz bir araçtır. Sinemada diğer araçlarda bulamayacağımız birçok ekstra avantaj var­dır. Dili kullanıldığı gibi görürüz. Konuşma sürecinde bi­zim için kesinlikle faydalıdır. Hem filmi seyrederek keyif alabilir, sosyal bir aktivitede bulunabilir, stres atabiliriz hem de ingilizce dinleme konusunda kulağımızı geliştirebiliriz. Fa­kat kesinlikle bir filme girdiğinizde filmi tamamen anlama­yı beklemeyin.

Karşılıklı konuşmaların bol olduğu kaynaklar bizim için cazip olmalı. Amacımız da bu yönde olmalı. Çünkü se­ri konuşmaları anlamak zaman alacaktır. Ama ikili diyaloglar için aynı şeyi söylemek zordur. Burada sizin de fark ettiğiniz gibi sadece zaman alacaktır deyimini kullanıyorum. Çünkü bunu böyle bilmeniz sizin için en iyisi. “Ne kadar zaman?” sorusunu asla kendinize sormayın. Ne kadarsa o kadar. Zaman zaten geçip gitmeye devam ediyor. İngiliz­ce artık hayatınızın bir parçası olacağına göre. “Zaman” ne demek? Böyle bir soru yok. Anadiliniz gibi o da zamanla gelişecek ve geliştikçe ifade yeteneğiz kuvvetlenecektir. Başka bir dilden bahsediyor olsaydık belki zaman sizin için önemli olabilirdi. Ama burada zaman inanın bana dü­şünmeniz gereken en son şey. Kafanıza bunu artık hayatı­nızın olağan bir parçası olduğunu kaydedin.

0
Connecting
Please wait...
Mesaj Gönder

Üzgünüz, şuan tüm operatörlerimiz çevrimdışı.Bize mesaj gönderebilirsiniz. En yakın sürede size dönüş sağlanacaktır.

* İsim
* Telefon
* Eposta
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Giriş Yap

Merhaba, Size daha iyi hizmet verebilmemiz için görüşmeden önce birkaç bilgiye ihtiyacımız var. Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

* İsim
* Telefon
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Canlı Destek
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?