ÖSYM YÖKDİL Kursu

ÖSYM YÖKDİL kursu, belli dillerde adayların yetkinliklerini ölçmeye yönelik yapılan sınavlarda adayların dil yetkinliklerini geliştirmek adına hazırlanmıştır. YÖKDİL sınavı, ÖSYM tarafından organize edilir. Dolayısıyla sınav, ulusal boyutta geçerliliğe sahiptir. Akademik alanda yükselme, üniversitelerin doktora ya da yüksek lisans programına dahil olmak isteyen adaylar ÖSYM YÖKDİL Sınavına başvuruda bulunabilir. YÖKDİL sınavı sonucunda adayların elde ettiği puanlar, 5 yıl boyunca geçerlidir. Bu durum YÖKDİL sınavını YDS’den ayıran en önemli detaydır. YDS, çok daha kısa sürede geçerliliği olan bir sınavken YÖKDİL, 5 yıl gibi uzun bir vadede geçerliliğe sahiptir.

ÖSYM YÖKDİL Nedir, Ne İşe Yarar?

ÖSYM YÖKDİL, üniversitelerin yükseköğretim programları kadar belli alanlarda da geçerliliği olan bir sınavdır. Özellikle DUS, TUS ve doçentlik başvurularında üniversiteler tarafından yaygın olarak kabul görür. Dolayısıyla tıp eğitimi alan öğrenciler için YÖKDİL sınavı, son derece hayati bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda ÖSYM YÖKDİL kursu ile adayların hazırlık sürecinin en verimli, sınav odaklı ve efektif şekilde yönetmeleri mümkündür.

ÖSYM YÖKDİL Nedir?

ÖSYM YÖKDİL, açılımı Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı olan belli alanlarda dil becerilerinin test etmeye yönelik bir sınavdır. Özellikle;

 • Sağlık Bilimleri,
 • Fen Bilimleri,
 • Sosyal Bilimler,
 • Tıp

Gibi alanlarda adayların dil yetkinliklerini ölçer. Bazı kurumlarda adaylara yabancı dil tazminatı verilmesi amacıyla da YÖKDİL puanı talep edilir. Aynı zamanda KPSS ile alım yapan memurluk alanlarında da YÖKDİL, dil yetkinliklerinin kanıtlanmasında kurumlarca talep edilen bir test programıdır.

ÖSYM YÖNDİL Sınavı Ne İşe Yarar?

ÖSYM YÖKDİL, birçok farklı hedef doğrultusunda adayların girebileceği bir sınavdır. Sınavın etki alanları ve tercih edilme sebepleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru,
 • Doçentlik ve akademik yükselme yeterliliklerinin karşılanması,
 • DUS ve TUS gibi tıbbi alanda geçerliliği olan başvurularda dil yetkinliklerinin belgelendirilmesi,
 • KPSS ile birlikte yabancı dil yetkinliğinin belgelendirilmesini isteyen memurluk başvurularında

Bunun dışında ÖSYM YÖKDİL bazı özel sektör bileşenleri tarafından da adayların dil yetkinliklerini belgelendirmeleri amacıyla talep edilebilir. ÖSYM YÖKDİL kursu, doğrudan adayların hedeflerine odaklanarak arzu ettikleri puana ulaşabilmelerini sağlayabilecek içeriğe sahiptir.

YÖKDİL Nerelerde Geçerlidir?

YÖKDİL, çoğunlukla İngilizce dil becerilerinin test edildiği bir sınav olmakla birlikte sadece İngilizce yapılmaz. İngilizcenin dışında;

 • Almanca
 • Fransızca
 • Arapça

Dil yetkinliklerini belgelendirmek isteyen adayların da yine ÖSYM YÖKDİL sınavına girmesi mümkündür.

ÖSYM YOKDİL Kursu İçeriği

ÖSYM YÖKDİL kursu içeriği, tamamen adayın eksikliklerine odaklanarak YÖKDİL sınavında arzu ettiği hedef puana ulaşması amacıyla hazırlanmıştır. Sınavın dokusuna uygun kurs içeriği ile adaylar, kısa sürede hedeflerine ulaşmak için gereken dil yetkinliklerine sahip olur. Uzman eğitmenler tarafından oluşturulan kurs içeriği, aynı zamanda sınavın modeline de uygunluk taşır. Dolayısıyla kurs programı boyunca adaylar, sınavın beklentilerine uygun şekilde hazırlık sürecini yönetebilir.

Güncel Eğitimlerimiz

Aysun Uğuş

How can I help you? 👋