TOEFL IBT

TOEFL IBT; adayların okuma, yazma, dinleme ve konuşma alanlarında İngilizce dil yetkinliklerini ölçmeyi hedefleyen bir sınav programıdır. Test of English as a Foreign Languge şeklinde açılımı olan TOEFL, uluslararası alanda en yaygın olarak geçerli olan testler arasında en popüler olanıdır. Global ölçekte on binlerce kurum, kuruluş ve şirket tarafından geçerliliği kabul edilir. Özellikle akademik kariyer planı yapanlar için son derece gerekli bir sınavdır. Birçok üniversite; doktora, lisans ve yüksek lisans programları kapsamında TOEFL puanı talep eder. TOEFL IBT hazırlık süreci, sınavın dokusuna uygun şekilde planlanmalıdır.

TOEFL IBT Nedir, Ne İşe Yarar?

TOEFL IBT, 150’den fazla ülkede 10.000’den fazla eğitim kurumu tarafından geçerliliği kabul edilen bir programdır. Ayrıca TOEFL’ın ülkemizde YDS denkliği de bulunur. Dolayısıyla YDS puanı talep eden her türden eğitim kurumunda TOEFL puanı da geçerlidir. Bununla birlikte özel sektörde de TOEFL yaygın olarak kabul gören en saygın İngilizce dil yeterlilik testidir.

TOEFL IBT Nedir?

TOEFL IBT, global ölçekte başta eğitim ve akademi dünyası olmak üzere farklı alanda en yaygın olarak kabul gören, saygın İngilizce dil yeterliliği testidir. ABD merkezli kâr amacı gütmeyen Educational Testing Service (ETS) tarafından düzenlenir. Bununla birlikte programının sonundaki IBT, “Internet Based Test” anlamına gelir. Dolayısıyla sınav, bilgisayar aracılığıyla dijital ortamda uygulanır.

TOEFL IBT Ne İşe Yarar?

TOEFL IBT, uluslararası alanda geçerliliği en yüksek olan İngilizce dil becerisini belgelendirmeye yönelik sınavdır. Bu doğrultuda sınavın birçok işlevi bulunur. TOEFL sınavı;

  • Göçmenlik ya da vize başvurularında,
  • Üniversitelerin yüksek lisans, doktora ve lisans programlarına başvuruda,
  • Doçentlik sınavlarında,
  • Kurum ya da kuruluşların başvuru taleplerini karşılamada,
  • Özgeçmişin güçlendirilmesinde,
  • YDS puanının geçerli olduğu her alanda

Uygunluk taşır. Bunlara ek olarak birçok havayolu şirketinde pilot olarak görev almak isteyenler için de TOEFL sınavı başvurusu sürecinde temel gerekliliklerden biridir.

TOEFL IBT İçeriği

TOEFL IBT içeriği, toplamda 3 farklı bölümden oluşur. Her bölümde adaylara tanınan süre farklılık gösterir. TOEFLS sınav içeriği ve süreleri şu şekildedir:

  • Writing: 50 Dakika
  • Speaking: 17 Dakika
  • Listening: 41-57 Dakika
  • Reading: 54-72 Dakika

Bu süreler üzerinden sınav yaklaşık olarak 4 saat içerisinde tamamlanır. Bununla birlikte TOEFL, önemli ölçüde kendi içerisinde tutarlılığı olan bir sınavdır. Dolayısıyla hazırlık sürecinde doğru bir program oluşturmak ve sınavda adaylardan talep edileceklere cevap verebilecek bir hazırlık planlamak, arzu edilen puanın elde edilmesini sağlayacaktır.

TOEFL IBT Hazırlık Kursu

TOEFL IBT hazırlık kursu, komplike bir şekilde İngilizce dil yeterliliklerinin TOEFL sınavı özelinde geliştirilmesine yönelik hazırlanmış bir programdır. Uzman ve deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanır. Deneme sınavları, dersler, çeşitli uygulamalar, testler, kılavuz ve kitaplarla sınavın dinamiklerine uygun olarak öğrencinin eksiklikleri giderilir.

Güncel Eğitimlerimiz

Aysun Uğuş

How can I help you? 👋