ACT Sınavı

ACT sınavı, ABD’deki üniversitelerde eğitim görmek isteyen adayların İngilizce dil yetkinliklerini ölçen bir sınavdır. ABD’deki üniversitelerin yanı sıra ACT sınavıyla adayların dünya genelindeki 225 farklı üniversiteye yerleşmesi de mümkündür. Oldukça köklü bir sınav olan ACT, 1959 yılından günümüze dek kesintisiz olarak uygulanıyor. Ayrıca sınava katılımda ABD vatandaşı olma şartı da aranmamaktadır. Dolayısıyla ABD vatandaşı olan ya da olmayan, ABD’deki üniversitelerde eğitim almak isteyen herkesin ACT sınavına girmesi olanaklıdır. ABD’de birçok farklı noktada düzenlenen ACT sınavı, diğer ülkelerde ise yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla uygulanır.

ACT Sınavı Nedir, Ne İşe Yarar?

ACT Sınavı başvurusu için adaylardan belli şartları karşılamaları beklenir. Üniversite adayları için yapılan sınavın başvuru şartları genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • ABD’de ya da farklı bir ülkede lise eğitiminin tamamlanmış olması,
  • Dijital ortam üzerinden sınav kaydı oluşturmak,
  • Dijital kayıt esnasında sınav ödemesini yapmak,
  • Dijital kaydın ardından sınava giriş belgesinin çıktısını almak

Bu şartları karşılayan adayların ACT başvurusu yapması mümkündür. Sınav, toplamda 4 bölümden oluşur ve “Writing”, söz konusu bölümlerin dışındadır. Writing sınavına girmek isteyen öğrenci ve öğrenci adayları, ekstra ücret ödemelidir.

ACT Sınavı Nedir?

ACT sınavı yani American Collage Test, ABD’deki üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçen ve belgelendiren sınavdır. ABD’de üniversite eğitimi almak isteyen aday öğrencilerin sınava girerek dil yeterliliklerini belgelendirmeleri gerekir. Adayın sınav sonucunda aldığı puan, kayıt yaptırmak istediği üniversite tarafından değerlendirilir.

ACT Sınavı Ne İşe Yarar?

ACT sınavı, ABD’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci adayları için geliştirilmiştir. 1959 yılından bugüne dek uygulanan sınav, ABD vatandaşı olan ya da olmayan tüm adaylar için geçerlidir. Dolayısıyla ülkemizden ABD’de üniversite eğitimi almak isteyenlerin, ACT sınavına girerek İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir.

ACT Sınavı İçeriği

ACT sınavı içeriği, toplamda 5 ana bölümden oluşur. Bu bölümler sırasıyla şu şekildedir:

  • İngilizce
  • Matematik
  • Okuma
  • Fen
  • Yazma

Sınavın yazma bölümü, zorunlu değildir. Bazı üniversiteler yazma bölümünü zorunlu olarak kabul ederken, bazı üniversiteler ise ilgili bölümde adaylardan herhangi bir puan talep etmez. Dolayısıyla tercih edilecek üniversitenin taleplerine göre adayların ACT yazma sınavına girmeleri gerekebilir.

ACT Sınavı Kursu

ACT sınavı kursu, doğrudan sınavın adaylardan beklentilerini karşılamak üzere geliştirilmiş bir içeriğe sahiptir. Çalışma stratejileri, çıkmış sorular, kelime bilgisi gibi sınavın içeriğine dair yapılan çalışmalarla öğrencinin hedeflerindeki puana ulaşması amaçlanır.

Güncel Eğitimlerimiz

Aysun Uğuş

How can I help you? 👋