DELTA Programı

DELTA Programı ya da Diploma in English Language Teaching to Adults, ana dili İngilizce olmayan yetişkinlere İngilizce eğitimi verecek kişilerin alması gereken sertifikalardan bir tanesidir. İngilizce öğretmenliğinden mezun olan ve yurt dışında öğretmenlik mesleği yapmak isteyen kişiler, DELTA programına dahil olabilir.

University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) tarafından verilen DELTA, Cambridge Üniversitesi tarafından onaylanmakta olup özellikle son dönemlerde, kariyerini farklı şekilde sürdürmek isteyen kişiler tarafından talep görür.

DELTA Programı Nedir?

Yetişkinlere İngilizce Öğretiminde Diploma veya kısaca DELTA Programı, ana dili İngilizce olmayan yetişkinlere İngilizce eğitimi vermek isteyen kişiler tarafından alınması gereken bir eğitimdir. Dünyanın pek çok bölgesinde geçerli olan program, kişinin Dil Bilim ve Dil Öğretimi Yüksek Lisansları başta olmak üzere farklı alanlarda ilerlemesini son derece kolaylaştırır.

Program İçeriği

Adayın detaylı bir şekilde İngilizce öğretimi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan program, son derece kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Teorik ve pratik olmak üzere iki farklı alanda eğitim alacak olan adaylar, ilk önce teorik derslere dahil olur. Ardından yetişkin öğrencilere ders verme pratikleri yapılır. Eğitmen tarafından gözlemlenen adayın eksikleri belirlenerek kendisini çok daha geliştirmesi sağlanır. Aday; program boyunca verilen ödev, tez ödev ve yazılı sınavları tamamlamak durumundadır.

DELTA Belgesi Nasıl Alınır?

Daha önceden CELTA almış kişiler DELTA Programına dahil olabilir. Bunun yanı sıra en az 2 yıl tecrübesi bulunan ve halihazırda öğretmen olarak çalışan kişiler program kapsamında kendisini teorik ve pratik anlamda geliştirebilir. DELTA belgesi almak isteyen bir kişi ilk olarak 2-3 aylık bir eğitime tabi tutulur. Bu süre zarfında yoğun bir eğitim verilir. Sonraki aylarda ise pratik eğitim verilerek adayın öğrendiklerini uygulayabilmesi sağlanır. Eğitim sonrasında yapılan sınavda başarılı olan adaylar, sertifika almaya hak kazanır.

DELTA Programının Avantajları

Yurt dışında İngilizce öğretmenliği yapmak ve kariyerine önemli bir sertifika eklemek isteyen kişilerin talep gösterdiği DELTA Programı sınavından en yüksek puanı almak için hazırlanan eğitim modülleri, genel olarak şu avantajlara sahiptir:

  • Kendinizi İngilizce öğretimi konusunda geliştirme şansı elde edersiniz.
  • Özgüven kazanırsınız.
  • İngilizce teorik ve pratik bilginizi derinleştirirsiniz.
  • Üzerinde durmanız gereken konular hakkında bilgi sahibi olursunuz.
  • Öğretim tekniklerinizi geliştirir, İngilizce öğretimi konusunda deneyim sahibi olursunuz.

Sahip olduğu avantajlar nedeniyle sıklıkla talep gören hazırlık kursu, DELTA programının içerisinde yer alan sınavlara en iyi şekilde hazırlanmayı mümkün kılar. DELTA sayesinde kariyerinizde farklı bir sayfa açabilir, CV’nizin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Güncel Eğitimlerimiz

Aysun Uğuş

How can I help you? 👋