PTE ( Pearson ) Sınavı

PTE Sınavı ya da Pearson Test of English Academic, adayların akademik İngilizce becerilerini ölçen bilgisayar tabanlı bir dil sınavıdır. Ana dili İngilizce olmayan kişilerin girebileceği sınavda akademik İngilizce yeterlilikleri test edilir ve sertifikalandırılır. Yüksek eğitim kurumları, üniversiteler ve dil birimleri tarafından talep edilebilen PTE; farklı alanlarda yer alan soruların doğru şekilde cevaplandırılması esasına dayanır.

PTE Sınavı, Kapsamı, Özellikleri, Fiyatları

Birçok yabancı üniversitede eşdeğerliliği bulunan bir sınav olduğundan yoğun bir talep gören PTE, akademik İngilizce yeterliliği ve becerisinin kanıtlandığı bir sınavdır. IELTS, TOEFL ve YDS’ye göre çok daha kolay olan sınav; bilgisayar ortamında yapılır. Sınavdan alınan skor; başta Amerika ve Kanada olmak üzere pek çok ülke tarafından göçmenlik, eğitim ve iş başvurularında talep edilir.  

Sınavın Kapsamı

Okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere 4 bölümden meydana gelen PTE Sınavı; adayların her bir alandaki yeterliliklerini yenilikçi yöntemle test etmeyi hedefler. Çoktan seçmeli sorular, bilgilerin yorumlanması, makale yazımı; sınav kapsamında yer alan başlıklardır. Adayın her alanda, kendisinden beklenen şekilde soruları cevaplandırması son derece önemlidir. Yaklaşık 2 saat süren sınav, bilgisayar ortamında yapılmakta olup değerlendirme aşamasında da bilgisayar destekli bir çalışma yürütülür.

Sınavın Özellikleri

YÖK tarafından eşdeğerliliği bulunan PTE Sınavının ön plana çıkan özellikleri şu şekildedir:

  • Katılımcıların yabancı dil becerilerini etkili ve yenilikçi bir şekilde ölçer.
  • Ana dil İngilizce olmayan ve akademik İngilizce yeterliliklerini ölçmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.
  • Sınav kaydı, Türkiye’nin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere pek çok şehrinde yer alan sınav merkezlerinde yapılır.
  • Sınav ücreti bankamatik kartı veya kredi kartı ile ödenebilir.
  • ÖSYM denkliği bulunduğundan, üniversite hazırlık atlamak isteyen kişilere de hitap eder.

PTE Sınavı Fiyatlandırma

PTE Academic sınavının ücreti, Türkiye test merkezlerinde 3250 TL’dir. Sınav başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için talep edilen ücretin ödenmesi şarttır. Ayrıca 3250 TL, sınavın 2023 yılı ücretidir. Her yıl ücretlerde değişiklikler meydana gelmekte olup konu hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili kurumun duyuruları takip edilerek sınav ücreti ile ilgili net bilgi edinmek mümkündür.

Güncel Eğitimlerimiz

Aysun Uğuş

How can I help you? 👋