İngilizce İş Görüşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İngilizce İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler

İşe alınırken mülakata almak, hemen her sektör için geçerli bir hale gelmiştir. Artık hem en düşük hem de en yüksek statülü işler için mülakat şartı aranmaktadır. Mülakat, bahsi geçen işe aday olan kişiyi daha iyi tanımanın en etkili yoludur. Bu sebeple bu denli yaygın hale gelmiş olması oldukça normaldir.
Mülakatta başarılı olmak ve işverene istediği cevapları vermek işe “Goodbye!” yerine “Hi!” diyebilmek anlamına gelmektedir. Bu sebeple hangi soruda neyin kast edildiğinin farkına varmak oldukça önemlidir. Çünkü işi almak için aday olan kişilerin büyük bir kısmı verdiği cevaplardan değil, soruyu anlamadıklarından elenmektedir. Peki İngilizce işe alımlarda yaygın yapılan mülakat hataları nelerdir?

  1. Tell me about yourself (Bana kendinden bahset  )Mülakat sorularının olmazsa olmazı “Bana biraz kendinden bahset.” Ya da “Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?” sorusudur. Çoğu aday, bu soruda herhangi bir risk görmemektedir. Çünkü adaylara göre bu soru, oldukça kolay cevaplanacak bir sorudur. Bu soru ile karşı karşıya kalan adaylar, doğrudan kendi ile ilgili kişisel bilgileri sunmaya başlamaktadır. Verilen cevapların genel hali ise şu şekildedir; I was born in Ankara. I love playing the computer.
    “Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?” diye soran işverenlere kişisel yaşamdan bilgiler sunmak oldukça yanlıştır. Çünkü bu soru sorulduğunda beklenen karşılık bambaşkadır. İşverenlerin bu soruyu sorarkenki amacı, mevcut iş alanı hakkındaki deneyimleriniz veya eğitimlerinizdir. Örneğin aşçılık için başvurduğunuz bir işte size “Bana biraz kendinizden bahseder misiniz?” diye bir soru yöneltilirse, vermeniz gereken cevap şu şekildedir: “I’ve been working as a junior chef at a small British restaurant for 2 years and my duties included assisting the head chef and preparing salads.”
  2. What are your strenghts? (Güçlü yönleriniz nelerdir?)Bu soru da iş adayı için “tuzak” niteliği taşıyan bir diğer sorudur. Çünkü bu soru ile karşı karşıya kalan aday, çoğunlukla fiziksel veya olarak güçlü gördüğü yönlerinden bahsetmektedir. Oysa işverenin öğrenmek istediği kesinlikle bu değildir. İşveren daha çok iş ile bağlantılı olan yönleri öğrenmek istemektedir. Örneğin bu soruya “I’m a punctual person.” Diye cevap vermek oldukça doğru olacaktır. Bu soruya verilebilecek diğer cevaplar aşağıdaki gibidir;
    To be a team player: Takım oyuncusu olmak anlamına gelen bu ifade, özünde grup çalışmalarına uyumlu olunduğunu ve iş arkadaşları ile uyum içerisinde çalışılabileceğini belirtmek için kullanılmaktadır.
    To be ambitions: Bu tamlamayı kullanan kişi de hırslı ve azimli olduğunu ifade etmek istemektedir. Genel anlam ise hedef ve hayallere sahip olunduğunu ve bu hedef ve hayallere ulaşmak için gerekli hırsa sahip olunduğunu belirtmek için kullanılmaktadır.
  3. What are your weakness? (Zayıf yönleriniz nelerdir?)Bu soruya verilebilecek en yanlış cevap “Hiçbir zayıf yönüm yok!” şeklindeki cevaptır. Çünkü herkesin bir zayıf yönü mutlaka vardır ve iş başvurularında dürüst davranmak oldukça önemlidir. Bu soruyu soran işverenin asıl amacı ise kişinin kendi özelliklerinin farkında olup olmadığını öğrenmektir.
  4. Why did you leave your last jobs? (Son işinizden neden ayrıldınız?)İngilizce mülakat soruları içerisinde “tuzak soru” niteliği taşıyan bir diğer soru da budur. Bu soru ile karşı karşıya kalan kişilerin eski patronları ile ilgili olumsuz bir tavır takınmaları oldukça yanlıştır. Çünkü işverende şu algı oluşmaktadır; “İleride bir sorun yaşar da yollarımızı ayırırsak, bizim hakkımızda da olumsuz bir tavır takınacak.” Bu sebeple bu durumdan da kaçınılmalıdır.

Güncel Eğitimlerimiz

Aysun Uğuş

How can I help you? 👋