Logo Loading

post

LYS-5 SINAVI ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

LYS-5 SINAVI ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

LYS-5 SINAVI ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

1. Kelime çalışması: 80 soruluk LYS-5 sınavında 5-6 adet kelime sorulmasına rağmen sınavın yüzde 80’i okuduğunu anlamaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Soruda doğru cevabı bulabilmek için “okuduğunu anlama becerisinin” etkin olması kadar kelime dağarcığının da çok iyi olması gerekir. Bu bakış açısı ile adayların geçmiş yılların LYS-5 sınavlarını inceleyerek kelimeleri taramalarında fayda var. bu ilik adımın yanı sıra her gün düzenli olarak yeni kelimeler öğrenilmeli, mümkünse bir “kelime defteri” tutarak öğrenilmiş tüm kelimeler aralıklarla tekrar edilmelidir. Kelime haznesini her gün yeni kelimeler ekleyerek güçlendirmek çok önemlidir. Kelime dağarcığının önemi konusunda aklımızda kalması adına şu örneği paylaşmakta fayda görüyorum; 60 net yapan bir aday ile 70 net yapan bir aday arasındaki en temel farklılık “kelime haznesinden” kaynaklanmaktadır.

2. Dilbilgisi çalışması: LYS-5 sınavında ilk 20 soruda 15 adet dilbilgisi sorusu yer almaktadır. Tüm gramer konularını adayların neredeyse büyük bir çoğunluğu bilmesine rağmen bu bölümde genelde yüksek sayıda yanlış yapılmaktadır. Konuları detaylı olarak tekrar etmenin yanı sıra gramer sorularında doğru metotla soru çözüldüğü takdirde hem ilk 20 soruda hem de sınavın geri kalan bölümünde daha fazla sayıda nete sahip olunabilmektedir.

3. Skills çalışması: Sınavda kelime ve gramer sorularının dışında kalan soruların adayların “yorum ve anlama becerisi” üzerine kurgulandığı bölümdür. Bu bölümdeki soru tipleri: Okuma parçası (15), Cümle tamamlama (8), Diyalog (5), Anlamca en yakın (5), Verilen durum (5), Parça tamamlama, Çeviri (12), Anlam bütünlüğünü bozan (5) sorulardır. Sayıca en fazla sorunun yer aldığı bu bölümde başarılı olabilmek için yukarıda belirtilen iki temel çalışma prensibinden yararlanılmaktadır. Kelime haznesi iyi ve gramer konularına hakim olan bir adayın bu bölümdeki sorularda “yorum ve anlama becerisi” sayesinde yüksek sayıda nete ulaşabileceği öngörülebilir. Bu bölümdeki sorularda doğru ipuçları ile soruları çözebilen aday sınavda zaman baskısını da daha az hissedecektir. Kelime-Dilbilgisi-Skills çalışması birbirini tamamlayan çalışmalardır, birbirlerinin alternatifi değildir. Sınavda dilediğiniz netlere ulaşmanızı sağlayacak bu çalışmanın sistemli bir çalışma yöntemi olduğunu belirtmek isterim. Her deneme sınavını gerçek sınavın birer provası olarak görmeli, çıkan yanlışlarınızı da sadece sınava kadar giderilmesi gereken eksikleriniz olarak değerlendirmelisiniz.

0
Connecting
Please wait...
Mesaj Gönder

Üzgünüz, şuan tüm operatörlerimiz çevrimdışı.Bize mesaj gönderebilirsiniz. En yakın sürede size dönüş sağlanacaktır.

* İsim
* Telefon
* Eposta
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Giriş Yap

Merhaba, Size daha iyi hizmet verebilmemiz için görüşmeden önce birkaç bilgiye ihtiyacımız var. Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

* İsim
* Telefon
* Yardım almak istediğiniz konuyu kısaca tarif edin
Canlı Destek
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?